Tilmelding åbner 1. april kl. 18.00

Smykkedesign og storytelling
Drømmer du om at skabe dit første smykke fra skitse til endeligt design? Eller forbedre dig i smykkeværkstedet og udforske nye teknikker, få nye inputs, og tid til fordybelse i inspirerende rammer? Så er dette smykkekursus noget for dig.
På dette kursus lader vi os inspirere af storytelling – kunsten at fortælle historier gennem smykker. Dette kan tolkes på uendelig mange måder, og her er det op til dig at finde ud af, hvad der skal kommunikeres gennem smykket. Et smykke kan fortælle en historie gennem materialevalg, form, håndværk eller inspiration fra personlige oplevelser, kultur eller natur. Skal det være inspireret af et barndomsminde, din yndlingsårstid eller formen på en musling, som du fandt på ferie?
Du er velkommen til at tænke både konkret og abstrakt inden for emnet. Det er kun fantasien, der sætter grænser. Idéen skal omsættes til et smykke, der på den ene eller anden måde forholder sig til storytelling, og du må gerne tænke kreativt, filosofisk eller legende. Du er også velkommen til at drage inspiration fra Engelsholms fantastiske omgivelser.
Du bliver introduceret til de basale guldsmedeteknikker, så du har grundredskaberne til at lave smykker. Derudover får du øvelser, der kan hjælpe dig i processen fra den første idé til det færdige smykke.
Undervisningen består af oplæg, individuel arbejdstid, hjælp og vejledning. Medbring gerne egne materialer, hvis du har noget unikt liggende derhjemme – og husk også en skitsebog.
Ugens arbejde munder ud i en frivillig fællesudstilling med de skabte værker for de øvrige kursister.
Teknikker: Idégenerering, sandstøbning, bearbejdning af smykker i tråd, presformning af emner, lodning, nitning, udsavning m.m.
Materiale: Sølv, metal eller andre materialer, der passer til din idé.
PRAKTISK

-
VARIGHED: 1 UGE
-
Kurset starter: 2. august 2025
Bemærk, at kurset starter lørdag den 2. august og slutter fredag den 8. august.
UNDERVISER:
Kort om opholdet
Under opholdet indkvarteres du på enten dobbelt- eller enkeltværelse. Værelserne fordeler sig på tre forskellige bygninger: Stuehuset, Fæstalden og Slottet. Hver bygning bidrager til opholdet med sin egen unikke charme og fordele.
Har du spørgsmål om vores kurser?
Så send en mail til engelsholm@engelsholm.dk eller ring til os på tlf. 7588 3555.